UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

II Rembertowskie dyktando - tekst

Kategoria: Artykuły
Utworzono: 20 listopad 2018

II Rembertowskie Dyktando

Opracowała dr Grażyna Majkowska

 

Miniportret Władysława Grabskiego

 

Ojciec polskiego złotego nie był wprawdzie doktorem wszech nauk ani charyzmatycznym politykiem jak Piłsudski, ale to postać de facto nietuzinkowa, mąż stanu, propaństwowiec i, co arcyważne - autor reformy walutowej.

Urodził się w 1874 roku w Borowie nieopodal Łowicza. I chociaż pochodził z rodziny szlacheckiej (herbu Pomian), to jako nieopierzony gimnazjalista związał się z ruchem lewicowym. Studia - nasamprzód politologiczne, potem historyczne i ekonomiczne na paryskiej Sorbonie - przedzierzgnęły go w ultraliberała, ale nie gallomana. Jako niespełna dwudziestoipółletni absolwent opublikował w "Ekonomiście Polskim" artykuły o polityce rolnej Francji i Niemiec. Po śmierci ojca rad nierad wraca do kraju i, osiadłszy w rodzinnym majątku, oddaje się działalności gospodarczo-społecznej i stricte politycznej. Z ramienia Narodowej Demokracji jako poseł ziemi łowickiej trzykrotnie zasiada w Dumie, chociaż kilka lat wcześniej, krótko wszakże, siedział w obskurnej rosyjskiej tiurmie.

Gdy wojska niemieckie zajmują Kongresówkę, ucieka do Piotrogrodu, ale i tu ten niezmożony i zahartowany polityk chandryczy się z Rosjanami o pomoc dla polskich jeńców i wygnańców.

Po wybuchu rewolucji październikowej bezzwłocznie wraca do kraju, niepomny na czyhające niebezpieczeństwo. Osadzony przez Niemców w modlińskiej cytadeli, nad brzegiem Narwi, kończy tu trylogię o sytuacji ekonomicznej polskiego chłopstwa.

W tużpowojennych realiach rzuca się w wir pracy państwowej. Można by długo wyliczać wszystkie jego funkcje i zasługi jako ministra i dwukrotnego premiera. Nie miał czasu, jak choćby adiutant Piłsudskiego Wieniawa-Długoszowski, hulać w tingel-tanglach czy Adrii. Musiał zahamować hiperinflację, w styczniu 1924 roku za jednego dolara trzeba było zapłacić 10 milionów marek (sic!).Równie niestabilna była sytuacja polityczna: rząd Chjeno-Piasta nie radził sobie z falą strajków i demonstracji.

Nowo powołany, niespełna pięćdziesięcioletni premier Grabski przygotowuje powstanie Banku Polskiego, który jako jedyna instytucja może emitować nową walutę - złotego polskiego. Za jednego dolara w chwili reformy walutowej trzeba było zapłacić ni mniej ni więcej tylko 5,18 złotego.

Nie sposób wyliczyć wszystkich zasług Grabskiego dla nowo odrodzonego państwa. W styczniu 1925 roku zostaje podpisany konkordat, a w lipcu - uchwalona długo oczekiwana reforma rolna.

Początkowo honorowany i chwalony, tuż potem krytykowany nie tylko przez łże-elity II RP, ale i pseudoprzyjaciół, odchodzi z polityki rozgoryczony i wraca do pracy naukowej.

Ale jego potomkowie, choćby Małgorzata Kidawa-Błońska, prawnuczka Grabskiego, polityczny temperament mają w genach.