UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Odznaczenie Domu Kultury „Rembertów” Medalem „Pro Patria”

Kategoria: Artykuły

 

Odznaczenie Domu Kultury „Rembertów” Medalem „Pro Patria”

W dniu 10 stycznia 2015 roku w Domu Kultury „Rembertów” odbyło się doroczne spotkanie opłatkowo-noworoczne zorganizowane przez Związek Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 „Jaworzniacy”. W opłatku udział wzięli także weterani ze Stowarzyszenia Oficerów i Żołnierzy II Konspiracji lat 1944-1956. Na spotkaniu obecny był Minister Jan Stanisław Ciechanowski Kierownik ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Po powitaniu podczas oficjalnej części spotkania wręczane były resortowe odznaczenia. Za szczególne zasługi i wieloletnią współpracę ze środowiskiem „Jaworzniaków” udekorowany został Medalem „Pro Patria” Dom Kultury „Rembertów”. Odznaczenie z rąk Ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego odebrał dyrektor placówki Robert Jasiński. Następnie Medal „Pro Patria” wręczany był osobom indywidualnym. Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na składanie życzeń i łamanie się opłatkiem. Dalsza część spotkania przebiegała w niezwykłej, rodzinnej i serdecznej atmosferze. Dodajmy, że na spotkania opłatkowo-noworoczne i wielkanocne „Jaworzniacy” przyjeżdżają od lat do domu kultury z całej Polski. Spotkania stanowią okazję do przekazania sobie życzeń, rozmów i wspomnień, ale również do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem poświęconym „Pamięci Jaworzniaków” znajdującym się naprzeciwko domu kultury.

Medal „Pro Patria” to polskie odznaczenie cywilne, którym uhonorowane mogą być osoby i instytucje „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Odznaka ma kształt krążka o średnicy 36 mm, fakturowanego, srebrzonego i oksydowanego. Na awersie umieszczony jest wizerunek stylizowanego orła Rzeczypospolitej z przełomu XVII i XVIII wieku, opartego o skrzyżowane ze sobą – kosę bojową i szablę polską (wzór 1921/22). Na rewersie znajduje się w otoku napis: „URZĄD DO SPRAW KOMBATANTÓW I OSÓB REPRESJONOWANYCH”, a pośrodku odwzorowanie krzyża pochodzące z jednolitego wzoru chorągwi piechoty i sztandarów jazdy, ustalonego w 1919 r. Poniżej krzyża, w dwóch rzędach, umieszczono napis: „PRO PATRIA” i „1768–1989” (daty konfederacji barskiej oraz przemian ustrojowych). Pod datami znajduje się gałązka liści dębowych symbolizujących cnotę, odwagę, chwałę, wytrzymałość, moc i siłę oraz wawrzyn uosabiający zwycięstwo, czyn bohaterski, chwałę i zaszczyt.  

Medal „Pro Patria” jest szczególnym odznaczeniem, rzadko nadawanym instytucjom. Dodajmy, że Dom Kultury „Rembertów” znalazł się w znakomitym gronie instytucji odznaczonych tym Medalem do, których zalicza się m.in. 25 Brygada Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego i Jednostka Wojskowa GROM.

Zaszczytne odznaczenie stanowi podziękowanie za dotychczasową działalność domu kultury i zobowiązanie na przyszłość.

 

fot. Alina Nowacka / UdSKiOR