UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Balladyna

Kategoria: Artykuły

Balladyna Juliusza Słowackiego została lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.
Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Pracownicy Domu Kultury ,,Rembertów’’ również zaangażowali się w akcję Narodowego Czytania Balladyny. Bazując na fragmencie sceny drugiej aktu pierwszego, wcielili się w bohaterów dramatu: Goplanę (Malwina Borkowicz) i Grabca (Robert Jasiński). Dzięki nowo powstałemu studiu nagrań Domu Kultury „Rembertów”, mogli zapisać swój dialog w formie teatru radiowego.
Zapraszamy do zapoznania się z efektami ich pracy!

Zachęcamy również do spróbowania swoich sił w nagraniu własnej wersji wybranych dialogów z Balladyny, według indywidualnego pomysłu i interpretacji, a zarazem przetestowania funkcji nowego studia nagrań. Będzie to możliwe już 8 września od godziny 16.00 podczas dnia otwartego w studiu nagrań Domu Kultury „Rembertów”. Obowiązują zapisy.
Serdecznie Zapraszamy!