Projekty

Opowiem wam historię

Image

III Edycja Konkursu Literackiego
Konkurs ma na celu kształtowanie postaw twórczych mieszkańców Warszawy i okolic, pozyskanie wartościowych pod względem artystycznym: wierszy, opowiadań inspirowanych historią, dniem dzisiejszym ludzi i dzielnic Warszawy – Ursusa, Wawra, Rembertowa, Mokotowa, Ursynowa oraz Targówka.
Zachęcamy przyszłych uczestników do poznawania warszawskich dzielnic nie tylko pod względem geograficznym, ale również przez wyszukiwanie ciekawych zdarzeń, ludzi, legend, tajemnic. Zapraszamy do udziału projekcie.

Organizatorem konkursu jest Ośrodek Kultury „Arsus” w Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy.
Partnerzy Projektu: Wawerskie Centrum Kultury, Dom Kultury „Dorożkarnia”, Dom Kultury ”Rembertów”, Dom Kultury „Wygoda”, Centrum Kultury i Aktywności w Dzielnicy Targówek, Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów.

Z przyjemnością pragnę poinformować, że komisja, którą współtworzył Ernest Bryll oraz Maciej Wojtyszko, nagrodziła dwie prace o tematyce związanej z naszą dzielnicą, reprezentujące Dom Kultury „Rembertów”. Nagrodę główną, za opowiadanie pt. ,,Opowieść o magicznym lesie w Rembertowie’’, w kategorii dziecięcej otrzymały: Agata Załęska oraz Patrycja Szydłowska. Natomiast wiersz ,,Mój Rembertów’’ Marii Ladzik otrzymał wyróżnienie.

Opowieść o magicznym lesie w Rembertowie

Cześć! Jestem Marlena i mam 11 lat. Kilka lat temu przeprowadziłam się do Rembertowa, rodzinnej dzielnicy mojego taty, który zginął rok temu w wypadku samochodowym. Zanim jeszcze wydarzenie to miało miejsce dużo opowiadał mi o tej dzielnicy Warszawy. Pewne jest, że Rembertów nie od zawsze należał do stolicy. Opowiadał mi również o swoich przygodach przeżytych w tym miejscu lub zabawach, w które bawił się, gdy był dzieckiem. Często w dzieciństwie lubił chodzić do zaczarowanego lasu, który znajdował się nieopodal jego domu. Las był ulubionym miejscem zabaw taty i jego kolegów. Wielokrotnie zostawali w nim, aż do zmroku. Czasami spotykali w lesie ciekawe zwierzęta, których nie widuje się na co dzień np. kolorowe jelenie, wiewiórki, które mówią ludzkim głosem, budowlańców mrówki i wiele, wiele innych podobnych zwierząt. Mój tata opowiadał mi o nich wielokrotnie. Najbardziej zaciekawiła mnie historia o wilku Halbi. Pewnego dnia tata i jego koledzy jak zwykle spędzali czas w ulubionym lesie. Spacerowali, ale po pewnym czasie zmęczyli się tym chodzeniem, więc poszli odpocząć do domku na drzewie. W pewnym momencie zauważyli, że coś rusza się w krzakach i usłyszeli ciche popiskiwanie. Na początku przestraszyli się, ale po chwili postanowili pójść sprawdzić, co znajduje się w gąszczu. Gdy zeszli i rozchylili krzaki, ujrzeli małego rannego wilczka, zaplątanego i pokłutego przez różane krzaki. Wyjęli go ostrożnie i zanieśli do domku na drzewie, gdzie mieli pochowane małe opatrunki, chusteczki i wodę utlenioną. Opatrzyli go, nakarmili i napoili. Jeden z nich poszedł do domu po koce i poduszki, żeby mogli zostać w lesie na noc i chronić małego wilczka. Następnego dnia chłopcy postanowili nadać mu imię złożone z pierwszych liter imienia każdego z nich, a więc z imienia Henryk, Adrian, Leon, Bartek i mój tata Igor, powstało imię Halbi. Od tamtej pory Halbi był ich najlepszym przyjacielem i towarzyszem wszelkich zabaw. Kilka lat później mój tata poszedł sam do lasu i spotkał tam złego króla wilków, który chciał go zaatakować. Gdy już przymierzał się do skoku, nagle przybiegł Halbi i postawił się mu. Król wilków zranił go w łapę, a on nagle przemówił ludzkim głosem: ,,Nikczemny królu, zraniłeś mnie już nie pierwszy raz, nigdy nie daruję ci tego, że zabiłeś moich rodziców i nie pozwolę, żebyś zabił mojego przyjaciela, który uratował mi kiedyś życie!’’. Król się wystraszył i już nigdy nie wrócił. Potem okazało się, że Halbi jest niezwykły, i że jest niedźwiedziem w duszy, a wilkiem na zewnątrz. A co niezwykłe, ja też lubię chodzić do tego lasu i bawić się z dziećmi Halbiego.

Rembertów skrywa w sobie jeszcze wiele nieodkrytych do dziś tajemnic, ale o tym opowiem wam później.

Autorzy: Agata Załęska i Patrycja Szydłowska

Mój Rembertów

Rembertów zielona dzielnica Warszawy,

możesz się wybrać do lasu na długie wyprawy.

 

Jest też rezerwat przyrody,

który jest chroniony niezależnie od pogody.

 

Dla studentów jest też Akademia Sztuki Wojennej,

dla mieszkańców i nauki bardzo cennej.

 

Ta dzielnica jest wspaniała,

niejedna osoba tu oniemiała.

 

Place zabaw i pikniki,

zapełnione są trawniki.

 

Przyjedź tu do Rembertowa

a przekonasz się jaka ta dzielnica jest wyjątkowa.

Autor: Marysia Ladzik

Kontakt

Dom Kultury "Rembertów"
Al. Komandosów 8
04-485 Warszawa
Tel.: 22 611 96 87
Tel.: 601 474 712
E-mail: info@dkrembertow.waw.pl
Biuletyn informacji publicznej